Jeta Osh Qef
Home

“Tesla”, spektakël në rrugët e Tiranës
Nga: S.Bardhi | Publikuar më: 12.05.2017, 11:06

  • Share
  • Share
  • Share
  • Share

Ditën e djeshme në Tiranë ka qarkulluar makina më “fantastike” për momentin, “Tesla”.

Tesla është një makinë që fitoi vëmendje të madhe pas prodhimit të saj të Tesla Roadster, makinës së parë sportive elektrike në vitin 2008.

Ndërkohë i emocionuar një qytetar njohës i mirë makinash ka shkruar dje pranë JOQ:

Përshëndetje JOQ! Ja kush na ka ardhur në rrugët e Tiranës, bisha! Kjo është makina e fundit dhe më e shitura për momentin për shkak se nuk shpenzon naftë, benzinë apo gas, thjesht me energji diellore. Shpresoj të jetë e ndonjë shqiptari që jeton në Zvicër që ta fusë si trend në Shqipëri”, përfundoi qytetari.

Automjeti i dytë i kompanisë, Model S, një limuzinë elektrike luksoze debutoi në vitin 2012 dhe është ndërtuar në fabrikën Tesla në Kaliforni. Në tremujorin e parë të vitit 2013, Tesla lëshoi ​​fitimet e veta për herë të parë nga simbol i NASDAQ-së. Modeli S ka qenë makina elektrike më e shitur në botë për dy vjet me radhë, 2015 dhe 2016. Shitjet e saj globale arritën një moment historik prej 150,000 njëshi në nëntor 2016, katër vjet dhe pesë muaj pas futjes së tij. Që nga dhjetori i vitit 2016, Modeli S renditet si shtojca më e mirë e shitjes së dytë në botë pas fletës së Nissan. Modeli S u pasua më pas në shtator 2015 nga Modeli X, një SUV mbikalesë. Automjeti i ardhshëm i Tesla është Modeli 3, i cili u zbulua në mars të vitit 2016. Ajo paraqitet për t'u liruar në vitin 2017 me një çmim bazë prej US $ 35,000, përpara çdo stimuli qeveritar.

Që nga dhjetori i vitit 2016, Tesla ka shitur më shumë se 186 mijë makina elektrike në mbarë botën që nga lindja e Tesla Roadster-it të saj të parë në vitin 2008, duke e bërë prodhuesin e dytë më të madh të prodhuesve të makinave të pastra elektrike elektrike pas Aleancës Renault-Nissan.